مقاومت ,افزار ,حلقه ,رنگی ,محاسبه ,توان ,color code ,code calculator ,افزار دیگر ,resistor color ,افزار resistor ,افزار resistor color
 

جدول کد رنگ ها بدین صورت می باشد:

 

رنگ حلقه

عدد مربوط به آن

سیاه

0

قهوه‌ای

1

قرمز

2

نارنجی

3

زرد

4

سبز

5

آبی

6

بنفش

7

خاكستری

8

سفید

9


به عنوان مثال اگر روی یک مقاومت به ترتیب از چپ به راست نوار قهوه ای، سیاه و قرمز باشد اندازه ی مقاومت عبارتست از: یعنی این مقاومت 1000 اهم یا 1 کیلواهم (1K ?)می باشد.

حلقه ی آخر که معمولاً طلایی یا نقره ایست حلقه ی تلورانس نیز نام دارد که در کار ما خیلی اهمیت زیادی ندارد.
به شکل زیر دقت کنید:

 

به مثال زیر توجه کنید:

        نقره ای   4    7   2 


پس این مقاومت 270k? یا 270000? می باشد.

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم فروردین 1388ساعت 11:5  توسط stellar  |  آرشیو نظرات

کدخوانی مقاومت ها:

کارخانه های سازنده مقاومت ها برای سهولت در تولید، اندازه های استانداردی را برای ساخت مقاومت ها تعیین می کنند و با نوار های رنگی دور آنها اندازه ی مقاومت ها را مشخص می کنند. در انتها نیز با یک نوار نقره ای یا طلایی درصد خطا را مشخص می کنند. چون ماده ی اصلی ساخت این مقاومت ها کربن می باشد ،به انها مقاومت کربنی نیز گفته می شود.

برای خواندن میزان مقاومت کربنی،آن را جوری دست می گیریم که حلقه ی طلایی یا نقره ای در سمت راست قرار بگیرد. حالا به ترتیب رنگ اولین حلقه از سمت چپ کد رقم اول، دومین حلقه از سمت چپ رقم دوم، و سومین حلقه از سمت چپ رقم n می باشد که n توان دهی است که ضریب 2 عدد قبلی می باشد.(اگر 5 حلقه داشتیم، حلقه ی سوم رقم سوم می باشد و حلقه ی چهارم n است، حلقه ی پنجم هم همون درصد خطاست)

 

دانلود نرم افزار محاسبه مقاومت از روی کد رنگ 

 

 

نرم افزار resistor color code calculator یک نرم افزار ساده با محیطی ساده است که توسط این نرم افزار می توانید کد رنگی مقاومت های چهار رنگی و یا پنج رنگی  را به ترتیب در محیط نرم افزار وارد نمایید تا نرم افزار مقدار مقاومت با تلرانس به شما نمایش دهد.همچنین در نرم افزار محاسبه رنگ مقاومت این امکان وجود دارد که مقدار مقاومت را به نرم افزار داده و کدهای رنگی آن را مشاهده نمایید.

 

با وجود این نرم افزار دیگر نیاز به حفظ کردن کد رنگ مقاومت ها نیستید از ویژگی های این نرم افزار می توان به داشتن جدول کد های رنگی به همراه فرمول های محاسبه تلرانس انواع مقاومت اشاره کرد.

 

همچنین در صورتی که کامپیوتر به دستگاه پرینتر مجهز باشد می توان مقاومت مورد نظر را به صورت یک مقاومت کامل با مقادار مقاومت و تلرانس نیز چاپ کرد.

 

دانلود نرم افزار دیگر محاسبه مقاومت از روی کد رنگ 

 

تصویر محیط نرم افزار resistor color code calculator:

 

 

 

خواندن کدهای رنگی مقاومت

 

 

منبع اصلی مطلب : نکات آموزشی کامپیوتر و فن آوری
برچسب ها : مقاومت ,افزار ,حلقه ,رنگی ,محاسبه ,توان ,color code ,code calculator ,افزار دیگر ,resistor color ,افزار resistor ,افزار resistor color
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : کدخوانی مقاومت ها: